אור בבית

השמש היא מקור האור העיקרי על פני כדור הארץ. אור היום הטבעי מאפשר חיים, תורם לבריאותנו הפיזית, משפר את מצב רוחנו, חסכוני ושימוש בו תורם להגנה על הסביבה. אך מה קורה עם רדת הערב ובחללים בהם אין תאורה טבעית  מספקת?

תאורה – אחד האלמנטים החשובים ביותר בתכנון ובעיצוב הבית בהיבט הפונקציונלי והאסתטי, המשפיע על הרגשתנו, ביטחוננו, איכות חיינו והאווירה אותה אנו רוצים ליצור בחללים השונים. גופי תאורה הם פריטי עיצוב דקורטיביים חשובים ועליהם להשתלב ולהדגיש את סגנון העיצוב של ביתכם.

שילוב נכון של שני עקרונות חשובים יביא לתאורה אידיאלית. האחד, יצירת תרחישי תאורה שונים והשני, שימוש בגופי תאורה מגוונים. תכנון ועיצוב תאורה מקצועי יספק אור נכון לחלל הנכון בתרחיש הנכון.    

תאורת שוטפת, תאורה ממוקדת, משחקי אור וצל והפרדת הדלקות ייצרו תרחישי תאורה שונים: תאורה כללית שתאיר את המרחב בעוצמה מספקת. תאורה ממוקדת לקריאה ולעבודה. תאורת אווירה אותה ניתן לעמעם ותאורה דרמטית המדגישה אלמנטים נבחרים בחלל.

שלל תרחישי התאורה יודגשו גם באמצעות שימוש בסוגי גופי תאורה מגוונים וקביעת מיקומיהם: בתקרה – צמודים, שקועים או תלויים; בקיר – צמודים או שקועים; ברצפה –  על עמוד או שקועים. לאלה ניתן להוסיף גופי תאורה שולחניים ותאורה נסתרת. כל אלה קיימים במגוון עצום של סוגים, סגנונות, ייעודים, חומרים, צורות וצבעים. מעט דגשים לתכנון ועיצוב תאורה בחללי הבית השונים:

בסלון – מתקיימות פעילויות מגוונות ועלינו להתאים את התאורה למספר תרחישים: תאורה כללית ומפזרת לאירוע חגיגי רב משתתפים, תאורה ממוקדת ודרמטית המדגישה אלמנטים מסוימים אותם אנו רוצים להבליט בחלל, וכמובן תאורה אינטימית ורומנטית לרגעים הרגועים יותר. תכנון תאורה נכון יגדיר את הפינות השונות בסלון. לתאורה טבעית נזכה לרוב בשפע מכיוון שבחלל הסלון קיימים בדרך כלל פתחים חיצוניים גדולים ורחבים.

במטבח – תאורה כללית בעוצמה גבוהה ותאורה ממוקדת מעל משטחי העבודה. באזור פינת האוכל ומעל האי המטבחי תאורה רכה שתרכז את היושבים, לדוגמא על ידי גופי תאורה בעלי נורות פחם האהובים עלי.

בחדר השינה – מלבד התאורה הכללית אל תוותרו על תאורת אווירה, אותה ניתן לעמעם, ואם גם אתם, כמוני, אוהבים לקרוא במיטה, חשוב שתשקיעו בתאורת קריאה ממוקדת.

בחדר הרחצה – דאגו לתאורה מספקת לאיפור או לגילוח באזור המראה שמעל הכיור ולתאורה בעוצמה נמוכה ועמומה יותר לעת הרחצה. גם נרות דולקים בשולי האמבטיה יעשו פלאים.

בחדר העבודה – תאורה כללית שתאיר את המרחב בעוצמה מספיקה ותאורת שולחן ממוקדת  ובלתי מסנוורת, שתאיר את משטח העבודה והמקלדת ולא תשתקף במסך המחשב.

חשיבות רבה אני מייחסת לגוון האור. העדיפו בכל גוף תאורה בבית גוון צהוב, המשרה חמימות ונעים לעין, על פני גוון לבן. זכרו שהאור הנעים ביותר עבורנו הוא אור הנר, הדליקו נרות בכל הזדמנות, ולא רק בחג החנוכה.

?אהבתם את המאמר

Share on facebook
שתפו בפייסבוק
Share on twitter
שתפו בטוויטר
Share on pinterest
שתפו בפינטרסט