חדר הילדים

חדר הילדים הראשון שעצבתי היה של בני בכורי. הייתי אם צעירה, לא עסקתי אז במקצוע העיצוב ופעלתי באופן אינטואיטיבי. מאז חלפו שנים רבות. במבט לאחור, אני מבינה שהיה בי ידע אמהי קדום, ידע שעבר מסבתי לאמי וממנה אליי. זכרתי משפטים שאמרה לי אמי: "מעל מיטת ילד לא תולים מדפים או מניחים חפצים העלולים ליפול" וגם "רצוי שמיטת התינוק לא תוצמד לקיר חיצוני בחדר, אלא לקיר פנימי".

לימים, כשאני מעצבת פנים מקצועית ולאחר העמקה בתורת הפנג-שוואי, למדתי שפעלתי נכון.

חדר הילדים הוא חדר שונה בבית. לרוב חולקים בו מספר אחיות ואחים בגילאים שונים ובעלי צרכים מגוונים. חדר הילדים ממלא שני ייעודים מרכזיים המנוגדים זה לזה. חלקו משמש לשינה, מנוחה ולמידה שקטה וחלקו למשחק דינמי וליצירה פעילה.

כיצד ניצור ונעצב חדר שיענה על שתי מטרות שונות אלו, יגרה את  דמיון וחושי הילדים, יהיה נעים ומחבק ויתמוך הן בשינה ובמנוחה והן במשחק פעיל?

בסיס עיצובו של החדר צריך להיות מותאם לגילאים השונים ולשלבי ההתפתחות המהירים של ילדיכם, כך לא תמצאו את עצמכם מחליפים פרטי ריהוט משמעותיים בכל תקופה קצרה. בחרו בגוונים רגועים וניאטרליים לקירות ולריהוט המשמעותי בחדר. את כתמי הצבע הוסיפו בעזרת כריות, שטיח ופרטי אומנות לתליה, אשר בקלות ניתן להחליפם עם תהליכי הגדילה ושינוי טעמם של הילדים.

את מיטת הילד/ה מקמו בחלק השקט והאינטימי יותר של החדר כשפני הישן בה יופנו לכיוון הדלת. המיטה היא המקום הפרטי והבטוח של ילדכם בבית ולכן השתדלו להימנע ממיטת קומותיים. הישן במיטה העליונה ירגיש שהוא "מרחף באוויר", אין לו ביטחון ויציבות שהרצפה מעניקה ואף עלול לחוש פחד מנפילה מגובה. הישן במיטה התחתונה עלול לחוש מחנק, דחיסות ואף פחד מנפילה עליו. לגורמים אלה השפעה מכרעת על איכות השינה של הילדים, החשובה עד מאוד להתפתחות הפיזית והנפשית ולמיצוי היכולות הלימודיות והחברתיות.

בחלקו הפעיל יותר של החדר, לרוב בקרבת הכניסה אליו, מקמו את אזור המשחק והיצירה. הציבו את הרהיטים כך שתתאפשר זרימה חופשית של אנרגיה בחדר. מעת לעת עדכנו את החדר, פנו משחקים, בגדים וחפצים שאינם עוד בשימוש. רתמו ושתפו  את הילדים במלאכת סידור, ארגון ועיצוב חדרם. בכך נעודד אצלם יכולות בחירה ונטילת אחריות. דאגו למקומות אחסון מספקים, שיתאימו לגובהם של ילדיכם בכדי לאפשר להם עצמאות. תחושת שייכות חשובה מאוד להתפתחות הילדים, הוסיפו עבודות, יצירות אומנות, מבנים שהרכיבו במשחקם, כל זאת בכדי לחבר בין הילדים לחדרם.

את שני חלקי החדר, השקט והפעיל, הגדירו בעזרת שימוש בצבע, שטיח, תאורה, פרטי אומנות וריהוט ייעודי. שני חלקים מנוגדים שישלימו זה את זה ויהוו כר פורה לשמחה, ביטחון וגדילה של הילדים.

ועוד טיפ קטן מאם מנוסה: הרגילו את הילדים לשינה בחושך מוחלט. השינה שלהם תהיה רציפה יותר וגם, לא פחות חשוב, שלכם.

?אהבתם את המאמר

Share on facebook
שתפו בפייסבוק
Share on twitter
שתפו בטוויטר
Share on pinterest
שתפו בפינטרסט