גיל הזהב

הילדים בגרו ועזבו את הבית. שנות העבודה מאחור. שעות הפנאי לבילוי, לתחביבים, למפגשים משפחתיים וחברתיים ולמנוחה מצויים בשפע רב יותר. אתם כבר בוגרים ומנוסים, יודעים למה אתם זקוקים. זה בדיוק הזמן לבדוק יחד עמכם את הצרכים המשתנים ולעצב ולחדש  בהתאם את ביתכם. אין צורך לעזוב את סביבת המגורים המוכרת והאהובה שלכם ולעבור לדירה אחרת. מספר התאמות עיצוביות ופרקטיות יתנו מענה לתקופה חדשה ורגועה יותר, בסביבה מוגנת ומהנה בשעות הרבות בהן אתם מבלים בבית. לזה אני קוראת – לגדול עם הבית.

מה דעתכם על בדיקת ומיון החפצים, הבגדים, הכלים, הספרים… שאספתם לאורך שנים, האם אתם עדיין זקוקים לכולם? פרידה מהמיותרים תאוורר את החללים, תשאיר רצפה ומעברים פנויים ממכשולים, תקל על עבודות הניקיון והתחזוקה ותשרה עליכם רוגע, שקט ויזואלי, תחושת רעננות ומקום להתחדשות. את הנותר השתדלו לאחסן במקומות סגורים המגנים מפני האבק הרב המצטבר.

נתחיל מההתחלה, מהכניסה לביתכם – בדקו שאזור הכניסה מואר, שהגישה נוחה, ללא מכשולים או ריצוף מחליק ושבדלת מותקנת עינית בגובה המתאים לכם.

מאירים את הבית – תאורה, אחד האלמנטים החשובים ביותר בתכנון ובעיצוב הבית, במיוחד בשנות התבגרותנו. חשוב לדאוג לתאורה כללית ומפזרת בכלל הבית ולהדגישה בתאורה ממוקדת במבואת הכניסה, מעל משטחי ואזורי עבודה, בפינות הקריאה, מעל או מצדי מראת הכיור בחדר הרחצה ולצדי המיטה. ניתן להחליף את מפסקי התאורה הרגילים במפסקי סימון, בהם קבועה נורית לד. תאורה מספקת תמנע התקלות במכשולים שונים, תאפשר עבודה וקריאה נוחה ללא מאמץ מיותר לעיניים ותגביר את תחושת הביטחון.

מבשלים – בהנאה, בנוחות ובבטחה. חשוב לדאוג לתאורה כללית בעוצמה מספקת ולתאורה ממוקדת מעל למשטחי העבודה. אחסון הכלים ומוצרי המזון ייעשה במקום נגיש ובטוח, במגרות נשלפות ובמידוף בגובה העיניים, בכדי למנוע כפיפה מאומצת וטיפוס מסוכן לגובה. רצוי מאוד, שתנור האפייה ימוקם בארון  המטבח ובערך בגובה משטח העבודה הסמוך לו, אשר אליו ניתן יהיה להוציא בבטחה מהתנור הלוהט את המטעמים של סבא וסבתא.

סועדים ומארחים –  ממליצה על שולחן בגובה סטנדרטי, כשלצדו כסאות מרופדים ונוחים, המאפשרים ישיבה יציבה כשכפות רגלי הסועדים מונחות במלואן על הרצפה. השתדלו להשאיר שטח פנוי לצד שולחן האוכל, על מנת שלא יהיה צורך במאמץ של הזזת רהיטים כבדים וגלגול שטיחים כשאתם מארחים וזקוקים להארכת השולחן.

מסבים בסלון – לבד או בחברותא, קוראים או צופים בטלוויזיה, חשוב שהישיבה והקימה יתבצעו בנוחות מרבית. ממליצה על ריהוט ישיבה בעל מושב גבוה עם משענת גבוהה אף היא באופן יחסי, ובו כרית מושב קשיחה, אשר עומקה אינו גדול יתר על המידה. שילוב כריות לאזור הגב המותני ובדי ריפוד נעימים יוסיפו לתחושה הטובה ולעיצוב הסלון.

רוחצים – שקלו וויתור על האמבט לטובת מקלחון מרווח, בעל מפתח דלת רחב, בו אף ניתן למקם ספסל או מושב ייעודי, בכדי שתוכלו ליהנות ממקלחת ארוכה ומפנקת. שימו לב, שאריחי הריצוף והשטיחונים אינם גורמים להחלקה ובכל מקרה רצוי להוסיף מאחזי יד להגברת תחושת הביטחון. בדקו אם ניתן להתקין דלת אשר נפתחת לכיוון החיצוני של חדר הרחצה, למקרה חילוץ חלילה.

נחים וישנים – חדר השינה, הממלכה הפרטית שלכם. חדר מרווח ורגוע, בו מיטה גדולה בעלת מזרון קשיח ולצדה מעברים רחבים. אולי אפילו התפנו חדרים בבית וניתן לחבר שני חדרים סמוכים לחדר שינה אחד? רצוי מאוד להשאיר את המעברים פנויים ממכשולים ולהימנע משטיחונים קטנים מחשש החלקה. בסמוך למיטה מקמו שידה שתכיל מקור תאורה, טלפון ובמידת הצורך – אף לחצן לשעת חירום.

בעזרת מספר שינויים והתאמות, הפכו את ביתכם למקום שיעניק לכם את מרב הנוחות, בו תרגישו במיטבכם שנים רבות.

?אהבתם את המאמר

Share on facebook
שתפו בפייסבוק
Share on twitter
שתפו בטוויטר
Share on pinterest
שתפו בפינטרסט